Región Turiec je obklopený horami a prekrásnymi scenériami vytvorenými prírodou. Medzi malebné doliny Veľkej a Malej Fatry patrí Gaderská a Blatnická dolina. Východiskom oboch dolín je obec Blatnica. Gaderská dolina má dĺžku 18 km a je pozoruhodná kryštálovo čistým potokom, zaujímavými skalnými útvarmi, zrúcaninami hradu Blatnica a predovšetkým prekrásnou prírodou. Je tiež východiskom či cieľom turistických trás, napr. na Tlstú a Ostrú popri jaskyni Mažárna. V doline je skalný útvar Čertova brána, ktorú si môžeme pamätať z prvého filmu o Jánošíkovi (film bol natočený v roku 1921 a je zapísaný UNESCO-m do filmovej Pamäti sveta).

Úpätia Veľkej a Malej Fatry nás z malebných dediniek vedú dolinami, lesmi, lúkami, hoľami na vrcholy známych končiarov. Napríklad z Jasenskej doliny sa dostaneme na Lysec, z Belianskej doliny na Borišov. Malá Fatra ponúka známe Martinské hole. Obec Šútovo je zaujímavá turistickou trasou okolo Šútovského vodopádu.

Lesy regiónu Turiec sú bohaté na lesné plody a hlavne huby. V letných mesiacoch i na jeseň sú lesy plné húb a hubárov, napr. v okolí obcí Dubové, Budiš (suchohríby), Rakša (rýdziky) a Turček (dubáky).   

Prírodné krásy Turca úzko súvisia s možnosťami športového vyžitia v regióne. Sú to hlavne podhorská a horská turistika, cykloturistika a lyžovanie.

Čo sa týka turistiky sú tu značené trasy rôznej náročnosti. Malá Fatra a známe veľkofatranské končiare ponúkajú krásne výhľady na celý turčiansky ale i susedné regióny. Najznámejšie sú turistické výstupy na Lysec, Borišov, Kľak, Tlstú, Ostrú, Ploskú, Drieňok a iné.