Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších kúpeľných miest v Európe, ležia v južnej časti Turca, priamo v srdci Slovenska.
Liečivá minerálna voda je svojím jedinečným zložením vhodná najmä na liečbu ochorení obličiek a močových ciest, ochorení pohybového aparátu a neurologických ochorení. Síranovo-hydrouhličitanová vápenato-horečnatá voda sa využíva pri vodoliečebných procedúrach a pitných kúrach. Teplota vyvierajúcej vody sa pohybuje okolo 46,5°C a jej účinky sú znásobené využitím najmodernejších liečebných metód.
V regióne Turiec sa nachádza množstvo kultúrnych a architektonických pamiatok a zaujímavostí. Za pozornosť stoja najmä v blízkosti sa nachádzajúce mestá Martin, Kremnica a Banská Bystrica s historickými centrami so zaujímavou architektúrou, múzeami a galériami.
Indikácie chorôb:
• ochorenia obličiek a močových ciest
• ochorenia pohybového ústrojenstva
• nervové ochorenia
Najstaršia písomná zmienka o teplej vode - topluche (Aqua Calida) na mieste dnešných Turčianskych Teplíc pochádza z roku 1281. Jedinečná termálna voda v bazénoch a vaňových kúpeľoch vyviera z podložia pohorí Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Za sekundu vyvrie na povrch siedmymi prameňmi 30 l síranovo-hydrouhličitanovej vápenato-horečnatej hypotonickej vody s obsahom vyše 1 500 mg rozpustených minerálnych látok v 1 litri.
Sírany, hydrouhličitany, vápnik, horčík, železo a ďalšie pôsobia liečivo na množstvo chorôb. Pre vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru je turčianska minerálna voda výborná aj na pitné kúry, ktoré pôsobia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov, pri žlčníkových a črevných ťažkostiach. Pri pitných kúrach sa podávajú aj turčianske minerálky Budiš, Fatra a Fatra Extra. Budiš sa odporúča najmä pri urologických problémoch, vzácne minerálne vody Fatra a Fatra Extra neutralizujú ph vnútorného prostredia, pôsobia proti záhe a dopĺňajú do tela potrebné minerály pri diétach a vypätí organizmu.
Bohato mineralizovaná termálna voda turčianskych kúpeľov má dokázateľne liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické ochorenia. Vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru sa využíva na pitné kúry ako prevencia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov, proti žlčníkovým a črevným ťažkostiam. Teplota termálnej vody turčianskych prameňov sa pohybuje od 38°C do 47°C. „Modrý bázen" je napríklad výnimočný tým, že je postavený priamo na prameni (piscine).
Chcete vediet viac? kliknite sem